Benefit dla pracowników w formie ubezpieczenia grupowego

Każdy pracownik dobrze wykonujący swoje zadania chciałby być doceniony za zaangażowanie w pracę. W takich sytuacjach duże firmy tradycyjnie mogą wypłacić nagrodę finansową – w formie premii czy stałej podwyżki – lub też skorzystać z systemów pozapłacowych, takich jak służbowy samochód, specjalistyczne szkolenia i wielu innych rozwiązań. W przypadku przedsiębiorstw z sektora MSP, które nie dysponują budżetem na takie profity, pracownicy również mogą liczyć na pewne benefity, np. w formie ubezpieczenia grupowego.

Benefity pozapłacowe

Benefity pracownicze to nie tylko zachęta do efektywniejszej pracy, ale również sposób na docenienie oraz zatrzymanie dobrego pracownika w firmie. System motywacyjny w przedsiębiorstwie jest także znaczącym czynnikiem wpływającym na zadowolenie zatrudnionych osób ze swojego miejsca pracy. Należy podkreślić, że istnieje wiele sposobów przyczyniających się do większego zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki lub docenienie ich dotychczasowej pracy. Najbardziej pożądane formy to gratyfikacje finansowe – premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy podwyżki. Pod uwagę można wziąć również systemy pozapłacowe, takie jak służbowy samochód, specjalistyczne szkolenia czy kursy językowe, karnety do kin oraz klubów fitness, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne czy obiady firmowe.

„Grupówka”

Jednak nie każdą, szczególnie niewielką firmę, stać na tak bogaty pakiet benefitów pracowniczych. Z drugiej strony, również małe i średnie przedsiębiorstwa muszą dbać o dobrych pracowników, zwłaszcza takich, którzy posiadają bardzo wąskie, specjalistyczne kompetencje. Warto więc, aby pracodawcy zwrócili uwagę na bardziej osiągalne rozwiązania. Relatywnie tanim narzędziem jest możliwość pracy zdalnej (w przypadku pracowników dysponujących służbowym laptopem), elastyczny czas pracy (np. praca przez 9 godzin przez 4 dni w tygodniu i możliwość wyjścia o 13 w piątek ceniona przez osoby planujące wyjazdy weekendowe), a także grupowe ubezpieczenia na życie.

Ubezpieczenie na życie działa przez 24 godziny na dobę. Dzięki niemu pracownik może czuć się bezpieczny także w drodze do domu, na zakupach, czy spędzając czas z rodziną. Polisy z opcją inwestycyjną pozwalają także odkładać pieniądze na dowolny cel, np. na emeryturę – mówi Przemysław Pakulski, Kierownik Produktu w ING Życie. Pamiętajmy, że grupowe ubezpieczenia to pakiet długoterminowych korzyści zapewniający przede wszystkim finansowe wsparcie w trudnych sytuacjach, takich jak: wypadki, ciężkie choroby, pobyt w szpitalu czy operacja. Niektóre pakiety obejmują również swym zakresem najbliższą rodzinę pracownika, np. umożliwiają wypłatę jednorazowego świadczenia z tytułu ciężkiego zachorowania dziecka czy małżonka lub pozwalają na szybką wypłatę pieniędzy, jeżeli któryś z członków rodziny ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi – wskazuje Przemysław Pakulski.

Ponadto na rynku dostępna jest już oferta ubezpieczenia grupowego zawierająca jedną z najszerszych list nowotworów, w tym także złośliwe, we wczesnym stadium zaawansowania, przedinwazyjne oraz łagodne. Została ona dostosowana do specyfiki tego rodzaju ubezpieczeń gwarantując jeden zakres chorób nowotworowych dla mężczyzn i kobiet oraz wypłatę 100% sumy ubezpieczenia na walkę z chorobą po niepomyślnej diagnozie.

Korzyści dla pracowników i firmy

Dzięki benefitom pracownicy czują większą satysfakcję z współpracy z firmą, w której są doceniani, przez co zwiększają swój wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Ponadto, elastyczny system motywacyjny może skutecznie wpłynąć na decyzję potencjalnych pracowników o zmianie miejsca pracy. Co więcej, takie działania ocieplają wizerunek firmy, jako pracodawcy troszczącego się o swoich pracowników i indywidualnie podchodzącego do ich potrzeb. Jest to zatem narzędzie budujące więź z danym przedsiębiorstwem. W przypadku ubezpieczenia grupowego dodatkową korzyścią finansową dla pracodawcy jest możliwość wliczenia wydatków poniesionych z tytułu polisy w koszty uzyskania przychodu po spełnieniu odpowiednich warunków.


dostarczył infoWire.pl